پی وی سی (PVC) چیست؟

cat_pvc-cards_1_d

یکی از پلیمرهای ترموپلاستیک پرکاربرد در صنعت، PVC است. پلی وینیل کلراید که به اختصار PVC خوانده می‌شود، از جمله‌ی ارزشمندترین و مهم‌ترین محصولات پتروشیمی است. این پلیمر مصارف بسیار متنوعی دارد. قیمت این پلیمر در مقایسه با کاربری بالای آن بسیار مناسب است.  

تاریخچه‌ی کاربری این ماده، به سال‌های نسبتا دور بر می‌گردد. دو شیمیدان پیش از قرن بیستم میلادی می‌خواستند که از این ماده در مصارف تجاری بهره‌مند شوند. ولی به موجب اشکالاتی در روند تولید آن، که شامل شکنندگی و سختی این پلیمرها بود، این امر با شکست مواجه شد. پس از آن در سال ۱۹۲۶ میلادی، شخصی به نام والدو سیمون این ماده را با برخی افزودنی‌ها ترکیب کرد. به موجب این ترکیبات، سیمون توانست تا این متریال را نرم و قابل استفاده در مصارف تجاری کند.   

کاربرد PVC

همانطور که پیشتر به آن اشاره داشتیم، این پلیمر نقش و کاربری بالای در دنیای امروز دارد. یکی از کاربردهای عمده PVC را می‌توان مصارف بالای آن در ساختمان سازی دانست. امروزه این ماده جایگزین خوبی برای موادی مثل سیمان، چوب و سفال می‌باشد. همچنین در صنعت چاپ نیز چاپ پی وی سی یک گزینه مناسب برای انواع کارت ویزیت، کارت شناسایی، کارت بانکی و … است.   

در زیر برخی دیگر از کاربردهای پلی وینیل کلراید یا همان PVC را عنوان کرده ایم:  

  • برش عمودی انواع پنجره  
  • صفحات پخش گرامافون  
  • انواع کیف دستی  
  • پنجره‌های مات   
  • تولید پرده   
  • ساخت سقف  
  • انواع روکش کابل  
  • لوله کشی  

البته این موارد تمام کاربردهای این پلیمر ارزشمند نیست و PVC در موارد ریز و درشت زیاد دیگری نیز کاربرد دارد.   

تولید PVC به چه صورت است  

به کارگیری افزودنی‌های مختلف در ساخت PVC صنعتی، متناسب با کاربری نهایی آن انجام می‌شود. از علل کاربرد بالای این ماده در صنعت می‌توان به قیمت مناسب و ترکیب پذیری خوب آن اشاره داشت. تولید این ماده می‌تواند به واسطه انواع روش اکستروژنی، پوشش دهی دورانی و غوطه وری انجام شود. همچنین در تولید قطعات فنی از روش تزریقی فشاری نیز استفاده می‌شود. این پلیمر را می‌توان با انواع نرم کننده ترکیب کرد و ساختارهای متنوعی تولید کرد. از جمله‌ی این موارد می‌توان به فیلم‌های انعطاف پذیر و قطعات سخت و پیچیده اشاره داشت.   

مزایای استفاده از پلی وینیل کلراید چیست  

طبعا کاربری بالای این ماده به واسطه مزایای بالای آن است. از جمله‌ی مزیت‌های مهم این ماده، قیمت مناسب آن است. همین قیمت مناسب این ماده موجب استفاده‌ی گسترده از آن در صنایع متنوع شده است. دوام بالای این ماده از مزیت‌های مهم دیگر این ماده است. این پلیمر از جنس پلاستیک ساخته شده است. PVC نیز از جمله‌ی سخت‌ترین پلاستیک‌ها می‌باشد. به همین جهت است که این ماده دوام بسیار بالایی دارد.   

مزیت دیگر PVC به انعطاف زیاد آن است. این پلیمر زمانی که در معرض حرارت قرار می‌گیرد، به راحتی تغییر شکل می‌دهد و می‌توان آن را به شکل دلخواه تغییر حالت داد. به موجب انعطاف زیاد، این ماده به راحتی در انواع دستگاه CNC قرار گرفته و به اشکال مختلف عرضه می‌شود.   

همچنین از دیگر مزایای آن می‌توان به مقاومت آن در برابر آب، آتش، ضربه، خط و خش و حرارت اشاره کرد.   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *