آخرین مطالب

نگاهی که مفاهیم وزن و ضخامت کاغذ

 

نگاهی که مفاهیم وزن و ضخامت کاغذ

ضخامت و وزن کاغذ

اگر با تمام اصطلاحات مربوط به ضخامت و وزن کاغذ احساس سردرگمی و گیج شدن می کنید، نگران نباشید، شما تنها نیستید! حتی آنهایی از ما که سال‌ها تجربه صنعت چاپ را دارند، هنوز هم هر روز چیزهای جدیدی یاد می‌گیریم، و وقتی نوبت به کاغذ (یا «سهام» برای استفاده از اصطلاح مناسب می‌شود)، مطمئناً چیزهای کافی برای یادگیری وجود دارد. ما بیش از 40 سال است که در صنعت چاپ مشغول به چاپ هر چیزی از کاتالوگ، مجلات و بروشورها گرفته تا کارت ویزیت و تقویم هستیم. ما همچنین از انواع مختلفی از چاپ مانند چاپ لیتو و دیجیتال استفاده می کنیم، بنابراین منصفانه است که بگوییم یک یا دو چیز را می دانیم.

 

«GSM» به چه معناست؟

اصطلاح “GSM” به سادگی مخفف “گرم در متر مربع” است و برای اندازه گیری وزن کاغذ استفاده می شود. به زبان ساده، اگر بخواهید یک تکه 1 متر مربعی از نوع خاصی از کاغذ را بردارید، وزن آن به گرم چقدر خواهد بود؟

به عنوان یک واحد اندازه گیری، GSM تولیدکنندگان خمیر چوب (که بر حسب وزن می فروشند) را با کارخانه های کاغذ (که در منطقه کار می کنند) متصل می کند. به طور کلی، هر چه GSM بالاتر باشد، خمیر چوب بیشتری برای تولید کاغذ مورد نیاز است. به عنوان مثال، یک متر مربع از تخته 400 گرمی در مقایسه با یک متر مربع کاغذ 100 گرمی، خمیر چوب بسیار بیشتری مصرف می کند.

با این حال، توجه داشته باشید که GSM اندازه‌گیری وزن کاغذ است و لزوماً مستقیماً به ضخامت کاغذ مربوط نمی‌شود.

 

«Mic» به چه معناست؟

“Mic” مخفف “Microns” است که یک واحد اندازه گیری است که برای اندازه گیری ضخامت کاغذ استفاده می شود. یک میکرون = 1000 میلی متر، بنابراین 250 میکرون = 0.25 میلی متر و 1000 میکرون = 1 میلی متر.

اینجاست که ممکن است همه چیز کمی گیج کننده شود. GSM و میکرون لزوماً با یکدیگر نسبت مستقیم ندارند. به عنوان مثال، یک مارک کاغذ 100 گرمی می‌تواند ضخیم‌تر (در میکرون) از کاغذ دیگری با همان وزن (در GSM) به دلیل نوع خمیر چوبی که از آن ساخته شده است یا اینکه از روش‌های حجیم‌سازی در ساخت آن استفاده می‌شود. سایر فرآیندهای تولید مانند «تقویم» شامل عبور کاغذ از بین غلتک‌های فشار قوی برای فشرده‌سازی الیاف است که در نتیجه کاغذ نازک‌تر و متراکم‌تر می‌شود بدون اینکه بر وزن آن در هر متر مربع تأثیر بگذارد.

 

چرا ضخامت و وزن کاغذ اهمیت دارد؟

ضخامت و وزن کاغذ هر دو نقش مهمی در ظاهر و احساس نتیجه نهایی چاپ دارند. GSM و میکروفن مناسب می تواند قبل از اینکه مشتری شروع به خواندن آنچه شما برای گفتن دارید، اولین برداشت درست را ایجاد کند. اگرچه هیچ ارتباط مستقیمی بین وزن و کیفیت کاغذ شما وجود ندارد، اما باید عامل مهمی در تصمیم گیری شما در مورد اینکه چه چیزی برای چاپ خود استفاده کنید، باشد. برخی وزن ها و ضخامت ها ممکن است برای بروشورها مناسب تر باشند در حالی که برخی دیگر ممکن است برای تقویم های رومیزی مناسب تر باشند.

برای کمک به درک همه این موارد، ما برخی از وزن های رایج کاغذ و ضخامت های مربوط به آنها را در جداول مرجع سریع زیر فهرست کرده ایم.

(لطفاً توجه داشته باشید که این اطلاعات فقط باید به عنوان راهنما مورد استفاده قرار گیرد زیرا gsm/mic نسبی می تواند از مارکی به کاغذ دیگر متفاوت باشد و حتی ممکن است تغییرات جزئی در دسته های مختلف تولیدی از همان نوع کاغذ وجود داشته باشد).

 

همانطور که می بینید، ما در اینجا بر واحدهای اندازه گیری متریک تمرکز کرده ایم، اما معادل های امپراتوری وجود دارد. وزن کاغذ آمریکایی بر اساس انواع یا دسته های مختلف کاغذ (باند، متن، کتاب، جلد، فهرست و برچسب) بر حسب پوند (پوند) محاسبه می شود. ضخامت کاغذ را نیز می توان با “تو” (1/1000 اینچ) اندازه گیری کرد. با 4 اینچ که برابر با 101.6 میلی متر است، یک راه ساده برای تبدیل این است که تقریباً 4 هزار در 100 میکرون کار کنید.

آیا ضخامت کاغذ کمتر پایدارتر است؟

عوامل زیادی وجود دارد که بر پایداری مقاله شما تأثیر می گذارد. اگر می خواهید اثرات زیست محیطی ارتباطات چاپی خود را کاهش دهید، می توانید کاغذی با GSM کمتر انتخاب کنید. به این ترتیب کاغذ کمتری خریداری می کنید زیرا در هر متر مربع سطح چاپ بیشتری دریافت می کنید. با استفاده از کاغذ کمتر، تاثیرات زیست محیطی کمتری ایجاد می کنید.

 

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *